Néhány évtizede még elképzelhetetlennek tartottuk, hogy a papíralapú könyvek helyett egyszer egy parányi táblagépen több ezer kötetet, regényt magunkkal hordozhassunk, valljuk be, olcsóbban, mintha a könyvesboltban vásárolnánk. Most mégis ez a helyzet a technika fejlődésének következtében.Nyilván mindenki szereti a könyv illatát, de azért az E-book érdemeit sem lehet vitatni. Az alábbiakban néhány előny és hátrány az e-könnyvel kapcsolatosan.
Előnyök:
– Kicsi és könnyű. Szinte bármelyik könyvnél könnyebb, és olyan kicsi, hogy akár farzsebben is elfér, de ez persze egyáltalán nem zavaró tényező a használatánál.
– Rengeteg könyv ráfér. Ez főleg utazásnál előny, hiszen akár három papírkönyv is nagy helyet tud elfoglalni, addig egy e-olvasóra akár ezer könyv is ráfér egyszerre, és pár kattintással “elővehető”.
– Kényelmesebb tartani. Vegyél egy ezeroldalas könyvet a kezedbe, aztán vegyél egy e-olvasót rajta ugyanazzal a könyvvel. Szerintem felesleges elmondani, hogy melyiket jobb fogni, tartani órákon keresztül.
– Nem csukódik össze. Ha véletlenül ki is lépsz egy könyvből, a legközelebbi megnyitáskor ugyanúgy azt az oldalt nyitja meg, ahol tartottál. Míg a papírkönyvnél, ha véletlenül becsukódik és nincs benne könyvjelző, macerás újra megkeresni, hol tartottál.
– Bár e szempontból felesleges a könyvjelző, e-olvasóban mégis található, hiszen így megjelölhetsz egy-egy oldalt, ahol például a kedvenc jeleneted vagy párbeszédet volt, és utólag két kattintással visszaolvashatod.
– Könnyű lapozni. Csak egy gombnyomás az egész, és már a másik oldalon vagy.
– Az e-könyvek olcsóbbak, mint a papírváltozataik. Bár azért az amerikai árakhoz képest még így is drágák, de lényegesen sokat lehet spórolni, ha e-könyvet veszel papír helyett.
– Környezetkímélő. Gondolj csak bele, hány fát meg lehetne menteni, ha mindenki e-könyvet olvasna.
– Kevés energiát fogyaszt. Ha nem használod a wifijét, bizony rengeteget kibír töltés nélkül.
Hátrányok:
– A legnagyobb hátrány az, hogy mivel elektronikus eszköz, így bármikor elromolhat. Ebből a szempontból hatalmas előnye van a papírnak, hiszen egy papírkönyv – ha nem tépted össze és nem adtad oda a kutyának megrágni -, még hatvan év múlva is könyv marad.
– Az a jellegzetes könyvillat, amelyet szinte minden könyvmoly nagyon imád. Ugye hogy nincs is jobb annál, ha egy új könyvbe beleszagolsz? Na, ez az e-könyveknél elmarad, de ez lényegesen részletkérdés.
– Nehéz benne visszalapozni. Ha például elfelejtettél egy karaktert, és vissza szeretnél lapozni, hogy megtudd ki is volt ő, miket mondott a történet elején, nehezen tudod visszakeresni az adott részt könyvjelző nélkül.
Forrás: lapozz.wordpress.com/2013/09/26/miert-jobb-az-e-book-mint-a-papir/
Papír alapú könyvek:
Kezdjük ezzel, vagyis a hagyományos könyvvel. Ki kell jelentenem, számomra még mindig nincs annál jobb dolog, mikor a kezembe veszek egy könyvet (minél vastagabb, annál jobb természetesen), és semmivel nem törődve pörgetem a lapokat a kezeim között, közben meg az idő észrevétlenül eltelik. Arról nem is beszélve hogy papír alapú könyvet tényleg bárhol bármikor olvashatsz, mert az aztán tényleg soha nem merül le, maximum hamarabb elfogynak a lapok, mint kellene (általában így van). Viszont a papír alapú könyv nehéz (főleg, ha jó vastag), így csak egyet, vagy max. kettőt tudsz magadnál tartani. Azt is figyelembe kell még venni, hogy a nyomtatott könyvek iszonyúan drágák, és nem mindenki engedheti meg magának, hogy az amúgy is kis jövedelméből ilyen már-már luxuscikknek számító dolgot vegyen, mint a könyv. Igen, erre lehet azt mondani, hogy ott vannak az akciók, az antikváriumok, és egyéb ilyen és ehhez hasonló dolgok, de mi van, ha annyi se telik az embernek könyvre, mint ahogy például nekem sem.
E-könyvek:
Az e-könyveknek pontosan az a hátránya, mint ami a nyomtatottnak előnye, és vice versa. Tehát bármennyire is úgy hírdeti magát, hogy olvashatsz bárhol, ez nem igaz, mert ha lemerül, akkor csinálhatsz akármit, ha nem vagy épp áramforrás közelében. Visznt az e-könyv olvasó, nagyon pici, kis helyen is tárolható, és akár több ezer könyv elfér rajta. Egyébként, hogy őszinte legyek nem nagyon tartom magam ilyen téren modern embernek, nem helyeslem, hogy mindenhová értékes masinákkal járunk, és pl. a tömegközlekedési eszközökön állandóan annak tesszük ki magunkat, hogy ezeket a nem épp olcsó dolgokat csak úgy kikapják a kezünkból. (Sajnos) azonban a világ halad, és egyetemeken/főskolákon a tananyagot digitális formában kapja meg a hallgató, és a könyvolvasók erre is jók, hogy azokat tényleg tudja olvasni az ember akkor is, ha nincs számítógép közelében. Az ár megint más dolog ezen a téren is. Szó, ami szó, egy reader nem éppen olcsó dolog, sőt, csillagászati árakat is megüthet, de én azon a véleményen vagyok, hogy nem kell a leghipermodernebb olvasóval rendelkezni, elég, ha olvasni, képet nézegetni, és eseleg videót/zenét tud rajta nézni/hallgatni az ember, esetleg még Wifi-elérés, de ez már tényleg a legtöbb. Ráadásul az ára megtérül, mivel akár 1000 könyv is ráfér, amit papír alapú könyv formájában megvásárolni igen költséges lenne.
|