KÁRMÁN JÓZSEF: FANNI HAGYOMÁNYAI
Kriszti 2016.07.26. 14:24
KÁRMÁN JÓZSEF (Losonc, 1769. március 14. – Losonc, 1795. június 3.) magyar író, ügyvéd. 1794 elején megindította az Uránia című negyedéves folyóiratot, melynek összesen 3 száma jelent meg és többnyire csak ő írt bele.
A FANNI HAGYOMÁNYAI Kármán József 1794-ben írt regénye, a hazai szentimentalista próza legismertebb alkotása. Benne az író egy „szép léleknek és érzékeny szívnek” történetét tárja elénk én-regény formájában. Az események, érzelmek a hősnő naplójából és leveleiből bontakoznak ki. A keletkezésének dátumából láthatjuk, hogy a nyelvújítás kora előtt íródott mű, azonban nyelvezete egyszerű, ma is könnyen olvasható. Az Uránia utolsó kötetében jelent meg először, 1795-ben. Kármán József úgy tesz, mintha valaki beküldte volna a művet az Uránia szerkesztőségébe, mintha nem ő lenne a szerző. Fiktív naplófeljegyzésekből, és levelekből áll mű, összesen 63 fejezet. Az utolsó fejezetek egyre rövidebbek. A mű nem fordítás, nincs olyan külföldi mű, amivel megegyezne, első magyar szentimentális regény.
A regény Fanninak, egy vidéki nemeslánynak naplójából és báró L.-néhez intézett leveleiből áll. Fanni édesanyja meghalt, édesapja újranősült, így Fanni szeretet nélkül maradt. Egy bálban megismerkedik és beleszeret T-ai Józsiba, aki viszonozza érzéseit. Boldogsága nem tart soká, mivel hamar apja fülébe jut, hogy lánya egy vagyontalan fiúba szerelmes, ezért eltiltják tőle. A lány belehal a szerelmi bánatba.
Bővebben...
|